Snežný lotos, intenzívna sila výnimočnej rastliny  

Saussurea medusa Maxim

Pod názvom snežný lotos sa ukrývajú až 3 botanické druhy, ktoré patria k čeladi astrovité, podčelaď bodliakovité, Saussurea medusa, Saussurea laniceps a Saussurea involucratea a nemajú nič spoločné z botanickým druhom lotos, alebo lekno. Rastú vo vysokých nadmorských výškach a majú mnoho poddruhov, viac ako 200. Tento názov dostali vďaka svojmu výnimočnému vzhľadu,  sile, tajomnosti a výnimočnosti. Všetky sa používajú v tradičnej medicíne Činy, Mongolska, Ruska a Tibetu. 
Rodina Teng vybrala do intímnych vložiek práve sausuerea  medusa maxim, rastlinu, ktorá ešte nie je ohrozeným druhom. Počas svojej lekárskej praxe v Budapešti zistili, že ženy trpia mnohými problémami a hľadali spôsob, ako pomôcť európskym ženám na ceste k uzdravovaniu. Moderné štúdie a výskum, liečitelia a bylinkári hovoria a ukazujú, že  Saussurea medusa je výnimočná: bolo z nej izolovaných viac ako 70 chemických zlúčenín vrátane apigénínu, kvercetínu, rutínu, arktigenínu, saussureozidu A a saussureozidu B, našli v nej flovonoidy, kumaríny, terpenoidy, alkaloidy, éterické oleje, má protizápalové, analgetické, protiplesňové, protinádorové, antianoxiálne, antioxidačné a protiúnavové účinky. Táto rastlina tiež prospieva maternici, kardiovaskulárnemu systému, črevám, hladkému svalstvu priedušnice a imunitnému systému. Je to bylinná medicína so širokým spektrom terapeutických účinkov. Bioaktivita tejto rastliny rieši veľa gynekologických a urologických problémov. Štúdie sú verejné na internete, stačí zadať názov. 

ZAUJÍMAVÉ:

Rastie ako endemit na skalách, v nadmorskej výške 4000m nad morom, kvitne každých 6 rokov. Záujem o alternatívnu medicínu rastie, zbiera sa intenzívne väčšie množstvo rastlín, ešte pred tvorením semien a na to všetky druhy snežného lotosu reagujú zmenou rastu, svojou výškou- zakrpatením. Zber mení vlastnosti divokých rastlín a môže tak u nich prísť k evolučným zmenám rovnako, ako u iných viac známych rastlín. 

Partner